Jdi na obsah Jdi na menu
 


V čr vraždíme psy

12. 9. 2007

Odporné: V Česku vraždí psy!



Bíglové jsou nejčasteji používaným plemenem k různým pokusům.

Kvůli konzervám se žrádlem

Kvůli lékům

Kde se to u nás děje?

Stovky psů a koček umírají v krutých bolestech! Jen proto, aby měli naši domácí mazlíčci plná bříška! Než se granule, konzervy nebo žvýkací kosti dostanou do obchodů, musí se jejich nezávadnost otestovat. Zkouší je zvířátka, kterým v laboratořích třeba odoperují ledvinu, nebo je pár dní mučí hlady!

Tisíce zvířat se denně používají po celém světě i k testování kosmetiky, léků, chemických látek nebo ve vojenském výzkumu. Testy na zvířatech se provádějí i u nás. Český zákon dovoluje provádět pokusy při vývoji a testování léčiv, diagnostice nemocí, při testování chemických látek z hlediska jejich nezávadnosti pro zdraví člověka a pro životní prostředí a pro výuku např. budoucích lékařů, veterinářů.

Tady laboranti zkouší novou látku do čistících prostředků.

"V České republice platí zákaz provádět testy kosmetiky a jejích složek na zvířatech," dodává Tomáš Popp z organizace Svoboda zvířat. Ingredience používané pro výrobu kosmetiky se často však používají i v medicíně a tam zákaz neplatí. Znamená to, že i výrobci, kteří netestují svoji kosmetiku na zvířatech, mohou používat látky, při jejichž testování si králíci, opičky, kočky nebo psi prožili strašná muka…

Jak se testují granule?

S tím, že psi pokusy nepřežijí, se už dopředu počítá.

 • Zvířata pro účely pokusů jsou chována v chovných zařízeních, která je prodávají laboratořím.

 • Celý život stráví zvířata v nepřirozeném prostředí uzavřená v kotcích, nebo malých klecích.

 • Jsou na nich prováděny zákroky, jejichž důsledkem je stres, zažívací problémy, silné bolesti a velmi často i smrt. "Zvířatům je například omezováno množství krmiva, nebo jsou naopak násilně krmena nadměrnými dávkami. Z krmiva jsou jim odnímány důležité složky," vypočítává Tomáš Popp.

 • Aby se dokázalo, že krmivo je bezpečné i pro nemocná zvířata, jsou těm pokusným prováděny operace, jež je nadosmrti zmrzačí. "Kočkám je například vyoperována jedna ledvina a druhá poškozena, aby se uměle přivodil stav ledvinové nedostatečnosti," říká Tomáš Popp.

Proč ještě zvířata trpí?

Smutný, ale stále oddaný výraz hladového psa.

Základní výzkum

Cílem je rozšířit lidské poznání a porozumět fungování zvířecího a lidského těla. Zkoumají se reakce zvířat na různé podněty a zásahy do jejich těla. Podávají se jim drogy, dávají elektrické šoky, nedostávají potravu nebo vodu, jsou vystavena silnému světlu či naopak žijí v naprosté tmě. Je jim záměrně poškozena nebo odstraněna část mozku ap.

Lékařský výzkum

Vědci uměle zvířata infikují nemocemi a následně zkoumají jejich působení a hledají způsoby, jak je lze léčit. Zjišťuje se tak účinnost a bezpečnost nových léků. Testování léčiv na zvířatech je přikázáno zákonem!

Testování chemických látek

Na zvířatech jsou testovány nové chemické látky pro použití v průmyslu, v zemědělství, v potravinářství i domácnostech. Jsou jim nanášeny do očí, na kůži nebo je musí jíst. Jde o látky jako barvy, rozpouštědla, ředidla, hnojiva, čistící prostředky, šampony, oční stíny apod.

Genetické inženýrství

V posledních letech vědci začali »vyrábět« nová geneticky upravená zvířata. Jsou využívána v lékařském výzkumu. Např. slepice, jejichž bílek obsahuje protirakovinotvorné proteiny, ze kterých bude možné vyrábět nové léky. Mnoho zvířat při nich trpí bolestivými, a dokonce smrtelnými vedlejšími účinky jako např. nádory, deformacemi končetin a lebky, neplodností, artritidou a cukrovkou.

Vojenský výzkum

Tyto pokusy jsou tajné, ale jen ve Velké Británii bylo v roce »použito« pro tento účel 13 tisíc zvířat. U nás je zkoušení zbraní na zvířatech zakázáno, ale zkoušení jejich účinků možné je…

Takhle končí většina pokusů...Tady se testovaly nové bojové látky pro vojenský průmysl. 

Výuka


Pokusy na zvířatech se provádějí na středních a především na vysokých školách např. při studiu lékařství, veterinářství, biologie, zemědělství.

Kočky by určitě nekupovaly...

Organizace Svoboda zvířat radí chovatelům domácích mazlíčků nekupovat výrobky firem, které prováděly nebo provádějí kruté pokusy na psech a kočkách při testování krmiva. Jedná se o tyto společnosti a jejich výrobky:

 • Procter&Gamble - Iams, Eukanuba

 • Mars - Pedigree, Cesar, Whiskas, Sheba, Kitekat, Pal, Chappie

 • Colgate-Palmolive - Hill´s

 • Nestlé - Friskies, Felix, Alpo

 • Ralston-Purina - Purina (tato společnost je navíc jedním z největších dodavatelů krmiva pro pokusné laboratoře).

Kde se v České republice trápí zvířata?

Otřesný pohled do jedné z laboratoří kosmetické firmy.

Tady se u nás provádí a prováděly podle organizace Svoboda zvířat testy na zvířatech. Ze seznamu více jak stovky míst např.:

 • Akademie věd ČR Praha, Brno, Nový Hrádek, Hradec Králové, České Budějovice, Liběchov

 • Biopharm Jílové u Prahy

 • Biotest Pardubice

 • Bioveta Ivanovice na Hané

 • Česká zemědělská univerzita Praha

 • EuroBioMa Nový Jičín

 • Imunotech Praha

 • Lékařská fakulta Masarykovy univerzity Brno

 • MikroChem LKT Břilice

 • OKD, DPB Paskov Frýdek -Místek

 • Psychiatrické centrum Praha

 • Sevapharma Praha

 • Státní veterinární ústav Liberec, Olomouc, Praha

 • Vojenská lékařská ak. J. E. Purkyně Hradec Králové

 • Výzkumný ústav pro chov skotu Rapotín

 • Výzkumný ústav výživy zvířat Pohořelice

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Important question

(ClieeLiedy, 25. 9. 2018 16:29)

If you like something extremely new? Open and look at this offer. Only there the choice of young girls for every will and completely free! They are good slaves, they will and want do anything you order !
https://rebrand.ly/governy#K24

svině

(pája, 3. 2. 2010 18:38)

ty lidi co to dlaj bych zavřela všechny do jedný klece a nechala je bez jídla at zkusej co to je hnusný parchanti

Odporné

(V.M., 17. 11. 2009 18:18)

Kdo vůbec může zabít nevinné zvíře? Jedině odporný řezník, nelidský jedinec nebo zvrhlý násilní. Tak, jak se chováme ke zvířatům, tak se chováme i k lidem. Kolik lidí je zaměstnáno v pokusných laboratořích? Opravdu mnoho, proto si můžeme jen říkat, že to jsou vrahové a určitě by se tedy nebáli zabít ani člověka, když se smrtí živých tvorů přicházejí každodenně do styku. Měli by se nad sebou zamyslet, popřípadě zažít něco podobného, jako ta ubohá zvířata...